PROGRAM

Účast na všech organizovaných procházkách, akcích a výletech je vždy na vlastní nebezpečí, organizátor nepřebírá zodpovědnost za zdraví, život či majetkovou újmu.

Účastí na akci dává účastník svolení k pořizování fotodokumentace, kterou může organizátor využít k propagaci své činnosti. Svůj nesouhlas s pořizováním fotografií je třeba vyjádřit buď před akcí nebo i po ní pomocí formuláře, který naleznete  ZDE

Podrobné informace o nakládání s osobními údaji společností JMS v souladu s nařízením GDPR naleznete ZDE.

 

SRPEN  2019

10.8. - Komentovaná procházka pro seniory: OD SV. MIKULÁŠE NA MALÉ STRANĚ DO VRTBOVSKÉ ZAHRADY

 

Kdy: 10.8. (sobota)

Sraz: v 10 hod. před vchodem do kostela sv. Mikuláše

Cena za vstup: plné vstupné je 80 Kč, pro seniory 70 Kč.

Od kostela sv. Mikuláše na Malé Straně půjdeme kolem tří zaniklých kostelů, sv. Vavřince, sv. Prokopa a sv. Máří Magdalény, k Vrtbovské zahradě, která je jednou z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze. Tato terasová barokní zahrada italského typu byla vybudována pro Jana Josefa hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu, u Vrtbovského paláce v letech 1715-1720. Autorem návrhu je František Maxmilián Kaňka. Sochařskou výzdobu zahrady vytvořil Matyáš Bernard Braun. Na zdařilém díle se podílel také Václav Vavřinec Reiner, od kterého můžete obdivovat především fresku na klenbě sala terreny.

26.8. - CYKLOJÍZDA pro aktivní seniory a seniorky: Polabí vás pobaví

 

Kdy: 26.8. (pondělí)

Sraz: odjezdová hala Masarykovo nádraží 26.8. odjezd vlaku 8.51 do H.Počernic (s lítačkou vy i kolo jedete zdarma).

Trasa: cca 47 km H. Počernice, Toušeň, Brandýs n. L., Kostelec n. L., Křenek, Lhota, Otradovice, Káraný, Čelákovice-vlak.

Dozvíte se, co složil Verdi pro divu z Kostelce n.L., kdo vymyslel polku, neboli maděru, kde chlípné vojáky čekala smrt v bahně, jak loďka ujela do Hamburku a kde mohli být upíři…

Akce se nekoná v případě extrémně nepříznivého počasí. Doporučujeme vzít si helmu a náhradní duši.

Trasou vás povede Mirja.

ZÁŘÍ  2019

16.9. - CYKLOJÍZDA pro aktivní seniory a seniorky: Peloton do Českého Brodu

Dne:                16. 9.2019 (pondělí)

Sraz:                8:52 h  na nádraží H. Měcholupy

(Lze nastoupit i na Hlavním nádraží v 8:35, nebo v Hostivaři 8:50. V Kolovratech, kde vystupujeme, je vlak v 8:59). 

Délka trasy:   cca 46 km 

Trasa:             Kolovraty, Mukařov, Doubravčice, Č. Brod, Štolmíř, Úvaly, z Klánovic vlak. (Kdo chce, jede na kole až domů).

Cestou se mimo jiné dozvíte:

Kde Oldřich Nový v plavkách vábil ženy. Kdo rozvážel rohlíky a vyhrával závody na kole. Kde se klikatí Šembera. Kde lkaly bílé paní. Co je v podzemí. Kde se měnilo víno na vodu a ta zmizela. Kde mají veřejnou barokní pec.

Trasou vás provede Mirja.

Doporučujeme vzít si helmu, náhradní duši, lepení. Cesta je na vlastní nebezpečí.  

Účast na všech organizovaných aktivitách je vždy na vlastní nebezpečí, organizátor nepřebírá zodpovědnost za zdraví, úraz, život či majetkovou újmu. Svůj nesouhlas s pořizováním fotografií během akcí vyjádřete prokazatelně před zahájením.

24.9. - TURISTICKÁ VYCHÁZKA pro seniory: Jílovské vyhlídky

Dne:           24.9.2019 (úterý)

Sraz:           8:55 h na stanici autobusu 332 Budějovická  ul. Olbrachtova, předpokládaný  čas odjezdu v 9:00 h (upozorňujeme, že v době uzávěrky nebyl k dispozici nový jízdní řád platný od 1.9.2019)   

Trasa:        Okružní cesta kolem Jílového nabízí zajímavé pohledy do Posázaví.

Krhanice – Lešany – Kamenný Přívoz – Jílové, ž.st.    Jízdenky PID pro 4. pásmo.

Délka trasy:                 10 – 12 km

Trasou vás provede paní Jitka.

24.9. - KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA pro seniory: Krásy a tajemství Petřína - 1

Dne:  24.9.2019 (úterý)

Sraz:    ve 14:00 h u lanovky, tramvajová zastávka Újezd

Petřín magicky přitahuje zamilované v každém věku, ale bývávalo zde až do 14. stol. popraviště. Kopec vysoký 327 m vystřídal hned několik jmen jako např. Hora, Kopec a Vrch sv. Vavřince, podle zasvěcení kostela na jeho temeni. Díky kamenitému podloží se mu začalo říkat Petřín (od latinského petra – skála). Mezi zajímavosti Petřína patří rozhledna, zrcadlové bludiště, řada soch v parku, Hladová zeď, Štefánikova hvězdárna, podzemní štoly a lanovka.

Procházkou Vás provede paní Jelena.

25.9. - Turistická vycházka pro seniory PŘES VRCH HOSTIBEJK DO KRALUP

 

Kdy: 25.9. (středa)

Sraz: v  9.00 před pokladnami na nádraží Holešovice, odjezd vlaku  v 9.16 (jízdenka PID pro 3 pásma)

Trasa:  přes vrch Hostibejk k zámku  Nelahozeves,  zpět Dvořákovou cestou do Kralup – cca 8 km

Procházku Vás provede paní Věra.

26.9. - KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA pro seniory: Vyšehradské podhradí a Podskalí

Dne:  26.9.2019 (pondělí)

Sraz: v 17:00 na Rašínově nábřeží u zastávky Výtoň naproti Podskalské celnice.

Většina z nás zná vyšehradskou pevnost a hřbitov, ale i vyšehradské podhradí skrývá stavební skvosty, které nikde jinde ve světě nenajdete. Jsou to kubistické domy Josefa Chochola, Bohumila Hypšmana a Otakara Novotného. Jak se žilo pod Vyšehradem? Obec tu měla radnici, sokolovnu, chudobinec sv. Vojtěcha, školu, záložnu (Spolkový dům Vyšehradské záložny), poštovní úřad. Projdeme se pod Vyšehradem a zavzpomínáme si na Vyšehrad minulých století.

Zánik Podskalí způsobila regulace vltavských břehů. Dodnes z celého Podskalí zbyl jen kostelík sv. Trojice v ulici Trojické a budova bývalé podskalské celnice na Výtoni – v současné době muzeum Starého Podskalí.

28.9. - KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA pro seniory: Od kostela sv. Mikuláše na Malé Straně, sv. Josefa a Tomáše k Albrechtovi z Valdštejna

Dne:  28.9.2019 (sobota)

Sraz:  ve 10:00 h  před vchodem do stanice metra Malostranská

Chrám sv. Mikuláše patří k nejcennějším stavbám baroka na sever od Alp, dílo se realizovalo přibližně sto let, se podílely tři spřízněné generace velkých barokních architektů – otec, syn a zeť: K. Dientzenhoferové a  A. Lurago.

Klášterní kostel sv. Tomáše v jádru gotický chrám je překryt bohatě členěnou architekturou K. Ignáce Dientzenhofera.

Kostel sv. Josefa je římskokatolický kostel kongregace anglických panen. Raně barokní kostel byl postavený v letech 1686 až 1692 jako součást tehdejšího kláštera karmelitek.

Valdštejnský palác nechal postavit Albrecht z Valdštejna a je jednou z nejvýraznějších staveb českého raného baroka,  v současné době sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

(Valdštejnský palác je o víkendu přístupný zdarma).

Procházkou Vás provede paní Jelena.

ŘÍJEN  2019

16.10. - POSVÍCENSKÁ ZÁBAVA PRO SENIORY

Kdy:                 16.10.2019 (středa)  od 13:30 do 17:30 hodin

Kde:                 v jídelně Křejpského 1502/8

Cena:              160,- Kč

Co vás čeká:  Společenské odpoledne za doprovodu živé hudby k tanci i poslechu. Servírovat se bude nejen posvícenská kachna se zelím a knedlíkem, ale i posvícenský koláč …

Přijďte si připomenout tradici, oslovte své přátele a známé, prostě přijďte mezi nás.

V případě zájmu kontaktujte do 8.10.2019, tel. číslo: 724 603 317, 677 0197 680 k objednání  a úhradě vstupenek na akci (Dům s pečovatelskou službou, Šalounova ul. 2025/7, 1. patro).