PROGRAM

Vzhledem k prodloužení nouzového stavu do 14.2.2021 jsme nuceni v tomto období zrušit:

  • dosud plánované komentované a turistické procházky
  • cyklojízdy
  • stejně jako schůzky klubů seniorů a ostatní hromadné akce do odvolání

Nabízené aktivity se konají pouze za příznivého epidemiologického stavu a v souladu s vyhlášenými nařízeními nebo omezeními.

Účast na všech organizovaných procházkách, akcích a výletech je vždy na vlastní nebezpečí, organizátor nepřebírá zodpovědnost za zdraví, život či majetkovou újmu.

Účastí na akci dává účastník svolení k pořizování fotodokumentace, kterou může organizátor využít k propagaci své činnosti. Svůj nesouhlas s pořizováním fotografií je třeba vyjádřit buď před akcí nebo i po ní pomocí formuláře, který naleznete  ZDE

Podrobné informace o nakládání s osobními údaji společností JMS v souladu s nařízením GDPR naleznete ZDE.

 

ÚNOR 2021

16.2. a 20.2. KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: VINOHRADSKÉ VILY

Dne: 16.2.2021 (úterý) ve 14:00

          20.2.2021 (sobota) ve 14:00

Sraz:    na zastávce tramvaje č. 4, 22, 57, 59 Jana Masaryka ve směru od náměstí Míru

Akce se koná, jen pokud to epidemiologická situace a s ní spojené restrikce dovolí.

Co Vás čeká:

Královské Vinohrady mají několik pozoruhodných vil, které vznikly buď historickým vývojem z viničních usedlostí, či byly založeny jako nové v době parcelace zdejších zahrad v 19. a 20. století. Naše vycházka povede magickou oblastí okolí Grébovky – od rodného domu generála Eliáše na rohu Francouzské ul. a ulice Jana Masaryka, okolo několika slavných secesních kaváren,  restaurací a hotelů, bývalé vozovny koněspřežky, kde bývalo ustájeno až 160 koní.

Sejdeme ulicí Jana Masaryka k vile Orlová pojmenované podle staré místní vinice k pohádkové vile Belle Vue od oblíbeného vinohradského stavitele Karla Horáka. O kousek dál se nachází vila Osvěta zv. Amerika od architekta Vlčka, kde se narodil Jan Masaryk, vedlejší vila je spojena se jménem bratří Fričových, kteří založili malou firmu „Josef a Jan Frič – dílna pro přesnou mechaniku.

V Kopeníkově ulicí a prohlédneme si jedna z mála vil zachovaných v původní podobě Chlumetzky a vilu Dolní Kozačka (bývalá usedlost Kozačka), sejdeme k vile Kleovka či také Alvína na místě bývalého dvorce a viniční usedlosti.  Půjdeme čtvrtou nejkrásnější secesní řadou domů po Pařížské, Masarykova nábřeží a  Kodaňské, která se nazývá U Havlíčkových sadů.

Prohlédneme si funkcionalistickou vilu, kde bydlel herec Jindřich, naproti níž se nachází romantizující vila Perucka a jedna z mála zachovaných usedlostí Vondračka. Naše vycházka skončí u Vršovického nádraží, odkud se lze snadno dostat kamkoliv.

Procházkou Vás provede paní Jelena. Rezervace je nutná!

 

20.2. KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Do Židovského města za Golemem

Dne:    20.2.2020 (sobotu) v 10:00

Sraz:    v 10:00 hodin v hale stanice metra Staroměstská (vyjet pojízdnými schody nahoru do vestibulu)

Akce se koná, jen pokud to epidemiologická situace a s ní spojené restrikce dovolí.

Co vás čeká:

Projdeme se místy, kde nezůstal stát kámen na kameni. Dnešní čtvrť, plná luxusních činžovních domů, bývala chudinským ghettem s tajemnými průchody a stísněnými uličkami lemovanými změtí na sebe nalepených domků. Genius loci středověkého města však zcela nezmizel, dýchne na nás u synagog, živoucích strážců tisícileté historie, nebo u vysoké zdi starého židovského hřbitova.

Na vycházce se zaměříme na to, co z židovského města zůstalo – synagogy Pinkasovu, Klausovu, Staronovou, Vysokou, Maiselovu a Španělskou, Obřadní síň, Radnici, židovský hřbitov. Dozvíme se, kdo skutečně byl tajemný rabín Löw, stvořitel Golema, a že radniční hodiny mohou jít pozpátku, a není to chyba.

Procházkou Vás provede paní Jelena. Rezervace  je nutná!

 

22.2. CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: Vzhůru na Děvín

Dne:                22.2.2021 v pondělí

Odjezd:            v 10:00  z Hájů od Komunitního centra Matky Terezy

Trasa:  Krč, Bráník, Hlubočepy, N.Butovice, Jinonice, Děvín, Dívčí Hrady, Hlubočepy – a jinou cestou domů na Háje   

Akce se koná, jen pokud to epidemiologická situace a s ní spojené restrikce dovolí.

Víte, kde poustevničil a co ničil sv.Prokop? A kde našli v Praze mamuta? Kolik měří pražský Semmering? Kam vypustí koně Převalského? Proč došlo k „dívčí válce“? Fandíte Vlastě a Šárce nebo Ctiradovi? To vše a ještě víc se dozvíte na cestě s Mirjou. Samozřejmostí je cyklistická helma a náhradní duše. 

 

 

 

23.2. Turistická procházka pro seniory: Okolím Říčan

Dne:      23.2.2021 (úterý)

Odjezd: 9:31 Hlavní nádraží, 9:51 Horní Měcholupy. Jízdenka pro 2. pásmo nebo ČD.

Délka trasy: cca 9  km

Akce se koná, jen pokud to epidemiologická situace a s ní spojené restrikce dovolí.

Trasa:  Světice – Hájenka – Říčany – Kolovraty. Projdeme se ze Světic krásnou a nenáročnou trasou, která míjí soustavu několika rybníků na Říčanském potoce, největší z nich se jmenuje Marvánek. V Říčanech lze obdivovat torzo hradu, který patřil mezi nejvýznamnější stavby české hradní architektury doby posledních Přemyslovců a je ukázkou nejstarších kamenných hradů na našem území. Odtud dojdeme na vlak do Kolovrat a vrátíme se zpět do Prahy. Trasou na čerstvém vzduchu Vás provede paní Jitka.